Programy zdarma → Easy Photo Arch

Easy Photo Arch

Popis

Snadná archivace obrázků v elektronické podobě. Program byl zhotovený pro zahraničního zákazníka se záměrem komerčního využití námi vyvinuté technologie archivace obrázků použité v Archiv obrazů a odvozených projektech. Program má pěkné uživatelské prostředí. Umožňuje základní operace s archivovanými obrázky - import, export, mazání obrázků, dále vyhledávání, filtrování, vytváření záložek na zajímavé obrázky, přehledné zobrazení náhledů a tisk jednotlivých obrázků i celých stránek náhledů (katalogů). Silná je podpora různých exportů. Pomocí externích modulů lze funkce dále neomezeně doplňovat a rozšiřovat podle požadavků uživatele. Externí moduly jsou však již zpoplatněny. Program se neinstaluje, zavedení programu do počítače spočívá v prostém zkopírování, doporučený postup:

Obrázky se ukládají do podadresáře Images pod názvem, který jim přiděluje program automaticky. Zkopírují se originály a dále se při ukládání ještě vytvoři tři zmenšené kopie obrázků. To mělo význam v době, kdy byla naše technologie archivování digitálních obrazů vyvinuta, tedy na konci devadesátých let. Obrázky se načítaly poměrně rychle díky tomu, že se pro zobrazování využívaly předem vytvořené zmenšeniny. Originály se používaly jen pro tisk a samozřejmě slouží i jako záloha - kdykoli se obrázek edituje, vždy se vychází z originálu. Tato koncepce byla ve své době správné řešení a má i nadále pro průmyslová řešení svůj význam. Pro domácí uživatele, pro které je program Easy Photo Arch svým provedením především určen je uvedená výhoda koncepce poněkud setřena strmým nárůstem výkonu počítačů a vysokokapacitních záznamových nosičů. Přiznáváme, že oproti konkurenci je náš program uživatelsky méně přívětivý. Prostě vyžaduje trochu hloubavější přístup. Program sice obsahuje podrobnou kontextovou nápovědu, ale kdo dnes v uspěchané době studuje helpy? Velkou pomocí by bylo zpracování nejlépe tištěné příručky, doplněné praktickými postupy nebo ještě lépe videotutoriály (názorné vzdělávací videoukázky), ale to už by program nemohl být zdarma.

Easy Photo Arch nemá vestavěné žádné editační nástroje s výjimkou otočení obrázku. Jde o archivační program, editaci obrázků řeší programy jiné kategorie. Každý uživatel, který se zabývá digitálními fotografiemi jistě má nějaký svůj oblíbený editor (Photoshop, GIMP či jiný), takže proč mu vnucovat nástroje, které se specializovaným produktům nemohou rovnat. Navíc souhlasíme se zásadou, že archivované originály fotek by se neměly editovat, protože jde o nevratný proces. Správný postup je tedy vytvořit kopii originálu, uložit ji do pracovního adresáře a teprve tuto kopii upravovat. To se týká zejména profesionálního přístupu se zacházením s archiváliemi, v amatérské fotografii nemusí být tato zásada přijímána tak přísně. Z toho důvodu Easy Photo Arch umožňuje využít externího programu jiného výrobce pro editaci obrázku. Stačí v Konfiguraci nastavit cestu k programu editoru a stiskem tlačítka F4 dojde k jeho spuštění a načtení aktuálního obrázku. Po ukončení upravy obrázku a jeho uložení se již jen stiskne Ctrl+F4, tím promítnou změny i v obrázcích náhledové velikosti.

V nejbližší době bude uvedena nová verze s přepracovaným nástrojem na generování HTML katalogů. Možná dojde i na pozměnění koncepce ukládání obrázků na úložiště, chceme tím vyjít vstříc požadavkům uživatelů, ale zatím je to ve stádiu konzultací a pokusů.

Historie vývoje programu

Datum Popis
20.12.2010 Uvolněna verze 1.1

Verze 1.1, velikost 2,8 MB, aktualizace 20.12.2010

 

Stáhnout (zip)