Archiv obrazů

Popis

Program Archiv obrazů je komplexní nástroj určený k archivaci, správě, prohlížení a tisku digitálně zpracovaných obrázků. Umí zpracovat soubory ve všech běžných grafických formátech. Umožňuje připojovat k obrázkům údaje, poznámky a třídicí znaky pro vyhledávání a třídění obrázků. Program byl původně vyvinutý pro správu fotografií rozsáhlých archivů (fotografických ateliérů, vědeckých pracovišť apod.). Díky jeho nástrojům je jeho využití podstatně širší - např. pro udržení přehledu velkých kartoték, archivů dokumentů či map a položek zboží ve skladech apod. Program umožňuje export vybraných položek (obrázků, popisů nebo obrázků spojených i s popisem) do zvoleného adresáře nebo do html prezentace. Exportovat lze rovněž i textové databáze do všech běžných formátů pro sdílení s jinými aplikacemi. Rovněž možnosti tisku jsou široké, lze tisknou jednotlivé obrázky, karty náhledů nebo různé katalogy sestav z textových popisů.

Varianty programu

Archiv obrazů je robusní síťová aplikace, která využívá technologii databáze MS SQL, případně jiné, např. MySQL. Splňuje vysoké nároky na objem archivovaných obrázků. Má dokonalé zabezpečení dat s možností omezení přístupu k některým funkcím podle uživatelských práv (možno i vazbou na Active Directory). Autorské obrázky chráněné copyrightem je možné zabezpečit proti neoprávněnému zneužití způsobem, který lze v definovat v konfiguraci programu (například vložením vodotisku do obrázku). Na přání lze k programu dodat různé externí moduly a nástroje, které možnosti aplikace dále rozšiřují. Po dohodě lze zapracovat úpravy přímo do programu a tak ještě více přizpůsobit aplikaci požadavkům uživatelů. Pro menší nároky dodáváme zjednodušenou variantu programu pod obchodním názvem Fotoarch. Tento program je výrazně lacinější, mohou si ho tedy pořídit i malá studia nebo i běžní uživatelé pro domácí účely. Fotoarch využívá databázi MS Access, z toho vyplývá určité omezení při provozu v síti, dále se neuplatňují uživatelská práva a není řešená ochrana fotografií proti možnému zneužití. Kapacitně i tento program může uchovávat značné množství obrázků, jejich počet je omezen kapacitou úložiště. Naopak jeho předností je snadná a bezproblémová instalace na PC platformy Windows a jak bylo výše uvedeno nízká cena.

Koncepce programu

Program využívá vlastní technologii vyvinutou naší firmou pro archivaci elektronických obrazů. Poprvé byla tato technologie použita v roce 1998 v unikátním projektu Archiv fotografií Eduarda Průši (viz články odborném časopisu Lesnická práce) a je nadále průběžně zdokonalována. Nejvýznamnější změnou je použití výše zmíněné databáze MS SQL a třívrstvová architektura systému s využitím spojovacího protokolu HTTP a SOAP. Toto řešení umožňuje sdílet data prostřednictvím internetu a zjednodušuje spojení přes firewally a proxy servery.

Systémové požadavky

Program je funkční v operačním systému Win2000, Windows XP, Windows Vista a Windows 7. Pro prohlížení na lokálních stanicích nejsou požadovány žádné zvýšené nároky na výkon hardware. Pro vkládání a editování obrázků by měl být PC výkonnější, jeho konfiguraci nelze přesně definovat, protože záleží i na operačním systému, konfiguraci a jiném SW. Pro v současnosti (r. 2011) nejrozšířenější OS WinXP, by měl být procesor taktovací frekvencií min. 1,7 MHz a RAM velikost alespoň 1GGB. Na PC této konfigrace byl program testován s přijatelnými výsledky. Nutno si uvědomit, že práce s grafikou obecně představuje pro počítače vysokou zátěž. To platí zejména u fotografií získaných z moderných digitálních fotoaparátů, které mají i levných cenových kategorií nímací čidla již 10 MB pixelů. Při zpracování každého obrázku se spotřebovává operační paměť 3x - 4x více, než je skutečná velikost souboru (u souborů JPG ještě podstatně více, musí se počítat s velikostí po dekomprimaci). Pro import obrázků z digitálních zařízení (fotoaparáty, kamery) a externích jednotek, nesmí ve výbavě počítače chybět připojka ke zdroji, tedy nejspíše USB apod.

Inteligentní prostředí

V celém programu obecně platí, že pokud nějaká funkce nemá v dané situaci význam, jsou prvky pro její spouštění nefukční. Jde o hlavně položky hlavních a lokálních nabídek (menu), tlačítka v nástrojových panelech a ostatní tlačítka na ploše. Nepřístupné prvky bývají opticky odlišeny zešednutím. Pro uživatele s nižšími přístupovými právy mohou být některé funkce skryté. Toto se týká zejména absencí některých funkcí, které mají vliv na nastavení programu a funkcí pro manipulaci s originálními obrázky nebo obrázky vysoké kvality. Přehled o přístupu podle stupně oprávnění je uveden v nápovědě programu.

Demoverze

Pro vyzkoušení nelze tento program nelze nabídnout ke stažení, jako jiné naše produkty. Důvodem je složitá instalace z důvodů vazby na zprovozněný server MS SQL a dále nutnost definovat databázová pole na základě vypracovaného návrhu řešení (podle požadavků zákazníka). V případě zájmu předvádíme produkt zdarma u zákazníka nebo v naší provozovně. Dostatečný přehled o funkci programu může poskytnout freeware program Easy Photo Arch, což je další varianta Archiv obrazů.


Prezentace produktu v časopise Lesnická práce

Fotoarch - leták